Jak dobrać ościeżnice do drzwi?

Wybór drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania wiąże się z podjęciem wielu decyzji i rozważeniem co najmniej kilku kwestii. Wybór materiału z jakiego będą wykonane drzwi, decyzja o sposobie otwierania skrzydła czy w końcu kolorystyka. Dylematów jest wiele. Kolejnym z nich jest wybór ościeżnic.

Czym właściwie jest ościeżnica?

Dla niektórych osób może to być termin obcy, dlatego napiszemy krótko co to właściwie jest. Ościeżnica (potocznie nazywana futryną) jest to nieruchoma rama, którą umieszcza się w glifie (wewnętrzna krawędź otworu wykonanego w ścianie budynku). Do tejże ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydło drzwiowe. Zatem jest to integralna część drzwi. Wyposażona jest w dwa lub trzy zawiasy (zależnie od szerokości drzwi) oraz uszczelki, które poprawiają izolacyjność akustyczną.

Typy ościeżnic

Kluczowa sprawa to wybór konstrukcji ościeżnicy i w tej kwestii wyróżniamy dwa typy: ościeżnice stałe i regulowane. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się tym, że mają stałą szerokość, która jest równa standardowej grubości muru realizowanej we współczesnym budownictwie. Taka ościeżnica jest bardziej wymagająca w montażu, ponieważ trzeba ją idealnie dopasować do otworu w ścianie. W podstawowej wersji zbudowana jest jedynie z elementów pionowych i poziomych. W celu podniesienia walorów estetycznych można dodatkowo zastosować opaski czy listewki, które zamaskują miejsce połączenia ościeżnicy z murem.

Ościeżnica regulowana to znacznie bardziej elastyczna opcja, która jednocześnie jest łatwiejsza w montażu. Poza standardowymi elementami pionowymi i poziomymi, futryna tego typu składa się jeszcze z maskujących opasek kątowych. Wspomniane opaski obejmują otwór w ścianie po obu stronach tworząc estetyczne wykończenie. Szerokość ościeżnicy regulowanej można zmieniać w określonym zakresie, co jest niezastąpionym rozwiązaniem w przypadku ścian o niestandardowej grubości.

Pomimo wielu zalet ościeżnic regulowanych, nie wszędzie sprawdzą się najlepiej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy mamy wystarczającą ilość miejsca, by pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Zdarza się też tak, np. w mniejszych pomieszczeniach, że lepszy efekt wizualny uzyskamy stosując ościeżnicę stałą, która swoją minimalistyczną formą nie przytłoczy wnętrza.

Jaka ościeżnica będzie najlepsza?

Z całą pewnością ościeżnicę należy dopasować nie tylko do naszego gustu, ale do rodzaju wybranego przez nas skrzydła. Chodzi tu przede wszystkim o materiał z jakiego wykonane jest skrzydło drzwiowe. Ościeżnica może być drewniana, metalowa albo wykonana z MDF (płyta z włókien drzewnych). Należy także zwrócić uwagę na sposób połączenia skrzydła z ościeżnicą. Wyróżniamy drzwi przylgowe oraz bezprzylgowe i wybieramy adekwatne do nich rodzaje ościeżnic. Pierwsze z nich charakteryzują się specjalnymi pionowymi wycięciami na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania do ościeżnicy. Po zamknięciu drzwi przylgowych widać uskok przy połączeniu skrzydła z ościeżnicą – elementy nie licują się. Natomiast w przypadku drzwi bezprzylgowch skrzydło całkowicie licuje się z ościeżnicą. Przy tym rozwiązaniu skrzydło ma zupełnie prostą krawędź, bez wrębu.

Końcowy efekt wizualny jaki chcemy osiągnąć jest bardzo istotny. Ościeżnica bezapelacyjnie stanowi ważny element drzwi i znacząco wpływa na estetykę wykończenia. Warto poświęcić trochę czasu na wybór futryny, aby ostateczny efekt był w pełni zadowalający, a drzwi stanowiły dopełnienie aranżacji wnętrza. Właściwie dobrana ościeżnica nie tylko podkreśli walory skrzydła drzwiowego, ale także pozytywnie wpłynie na wystrój całego pomieszczenia.

 

 

https://budowaodpodstaw.pl/