Jak dbać o okna drewniane?

RENOWACJA OKIEN STOLBUD

renowacja okien

Drewno jest pięknym, choć wymagającym materiałem. Drewniane okna będą dobrze wyglądać pod warunkiem że się o nie odpowiednio zadba. Jak to zrobić ? Jak je pomalować by móc cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata ?

Oto kroki jakie musisz podjąć…

Przygotowanie

mycie okien

Pierwszy krok to przygotowanie okna poprzez dokładne umycie ciepłą wodą. Istotne jest dokładne umycie ramy okna , oczyszczenie go z wszelkiego brudu, nawet w tych trudno dostępnych miejscach. Po umyciu , przy pomocy taśmy malarskiej i kawałka kartonu zabezpieczamy szyby , parapet wewnętrzny i zewnętrzny, okucia ( jeśli nie chcemy ich zdjąć).

Szlifowanie/ Impregnacja

Odpowiednio przygotowane ramy okienne, należy zeszlifować w celu pozbycia się uszkodzeń starej farby. W przypadku niewielkich zarysowań, konieczne jest jedynie zmatowienie lakieru, do którego wystarczający będzie papier lub gąbka ścierna o granulacji  200-240. Jeśli wady drewna są znacznie bardziej zaawansowane, niezbędne będzie zeszlifowanie jego powierzchni papierem ściernym o gradacji 80-120. Podczas usuwania starej powłoki należy zwrócić szczególną uwagę na złącza i spoiwa. Wykonując to zadanie, szczególnie przy użyciu szlifierki mimośrodowej (możemy używać też specjalnej gąbki ściernej), pamiętajmy o tym, aby nie dociskać jej zbyt mocno do ramy. Jeśli podczas szlifowania powstały nierówności, należy je wypełnić masą szpachlową, a całość dokładnie oczyścić z pyłu za pomocą zmiotki lub wilgotną szmatką. W przypadku głębokich zadrapań ( uszkodzeń), odkrywających surowe drewno miejsca te należy zaimpregnować specjalnym środkiem. Kolory kryjące  to będzie „ GORI” 356 lub „TEKNOL AQUA 1410” ( wydajność teoretyczna 12,0-20,0 m2/l)  .Renowacja okien wykończonych w wersji transparentnej jest bardzo trudna i w przypadku bardzo zniszczonej powłoki malarskiej najprostszym sposobem odnowienia okien jest przemalowanie stolarki na kolor kryjący.  W przypadku powłok transparentnych nie ma możliwości miejscowej naprawy, należy zeszlifować farbę z całego ramiaka .Oczyszczony ramiak należy zaimpregnować preparatem SIGMALIFE VS ACRYL (wydajność teoretyczna 10,0-12,0 m2/l ) w odpowiednim kolorze G:….kolor gruntu należy dobrać według Tabeli 1

Malowanie

malowanie okien

Tutaj niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej farby lub lakieru. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że okno będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych i z tego względu należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do malowania zewnętrznego. Do nanoszenia farby na ramę możemy wykorzystać dostosowany do niej wymiarowo wałek, pędzlem malując zaś wszelkie trudno dostępne miejsca. Pamiętajmy o tym, aby nabierać zawsze niewielką ilość farby i aplikować ją długimi pociągnięciami, przechodząc z góry na dół.

DREWNO W KOLORZE KRYJĄCYM RAL.

Po wyschnięciu impregnatu  należy nałożyć jedną warstw farby podkładowej w odpowiednim kolorze „ANTISTAIN AQUA 5200-00” lub „ ANTISTAIN AQUA 2901-00” ( wydajność teoretyczna 10,0-12,0 m2/l) celem zwiększenia przyczepności farby nawierzchniowej oraz uzyskania takiego samego koloru jak na części oryginalnej.

Otwarte połączenia i wyeksponowane przekroje poprzeczne uszczelniamy wypełniaczem do fug „ TEKNOSEAL 4001”. Wygładzamy połączenia mokrą szmatka lub szpatułką i pozwalamy im całkowicie wyschnąć.

Po wyschnięciu podkładu ( najlepiej po 4-6 godz.) nakładamy dwie warstwy nawierzchniowe „AQUATOP 2600” w odpowiednim kolorze i połysku. ( wydajność teoretyczna 12,0-13,5 m2/l ). Przed nałożeniem drugiej warstwy nawierzchniowej odczekać 4-6 godz.

DREWNO W KOLORACH TRANSPARENTNYCH

Po wyschnięciu gruntu ( najlepiej po min. 4 godz.) pomalować ramiaki dwukrotnie ( do uzyskania żądanego koloru) lakierem renowacyjnym „SIGMALIFE DS.ACRYL „ (wydajność teoretyczna 12,0-13,5 m2/l ) w odpowiednim kolorze E:…Kolor lazuru nawierzchniowego należy dobrać według tabeli poniżej.

Zakończenie

Kiedy farba wyschnie, usuwamy z wszystkich elementów taśmę malarską, czyszcząc szybę i ewentualnie także parapety. Jeśli na oknie powstały odpryski, usuwamy je przy użyciu rozpuszczalnika. Nie zapominajmy także o uzupełnieniu szczelin nową warstwą silikonu oraz nasmarowaniu uszczelki wazeliną, co jest szczególnie ważne przed zimą.

Kilka ważnych uwag na koniec !

Malowanie renowacyjne najlepiej przeprowadzić w  wiosenny pogodny dzień, w temperaturze powyżej 15 stopni Celcjusza i przy wilgotności względnej powietrza nie większej niż 80%. Wilgotność drewna powinna wynosić maksymalnie 16%.

Przed malowaniem należy dokładnie wymieszać materiały malarskie ( ale uważać by zbytnio nie napowietrzyć farby nawierzchniowej). W razie potrzeby rozcieńczyć dodatkiem czystej wody ( do 5% obj.)

Do malowania należy użyć pędzla akrylowego rozszczepionego lub pędzla z włosiem naturalnym, ewentualnie wałka typu flot ( nie gąbkowego- powoduje napowietrzenie farby i skutkiem czego po wyschnięciu na powierzchni drewna widoczne są kratery).

Malować pędzlami tylko wzdłuż włókien, starając się nie tworzyć zacieków ( szczególnie na rantach).

 

TABELA

ORYGINALNY KOLOR OKIEN ZAKUPIONYCH
W STOLBUD S.A.
GRUNTLAZUR NAWIERZCHNIOWY
LAZUR CYPRYSSIGMALIFE VS ACRYL G:0102„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR DABSIGMALIFE VS ACRYL G:0105„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR ZŁOTY DĄBSIGMALIFE VS ACRYL G:0106„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR SAPELISIGMALIFE VS ACRYL G:0107„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR AFROMOZJASIGMALIFE VS ACRYL G:0109„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR PALISANDERSIGMALIFE VS ACRYL G: SIENNA NOCE„Sigmalife DS Acryl E: SIENNA NOCE
LAZUR GRAFITSIGMALIFE VS ACRYL G:GRAFIT B+50%„Sigmalife DS Acryl E: GRAFIT B
LAZUR WENGESIGMALIFE VS ACRYL G:0112„Sigmalife DS Acryl E: 0700
LAZUR BEZBARWNYSIGMALIFE VS ACRYL  BEZBARWNY„Sigmalife DS Acryl BEZBARWNY

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okien

 

 

https://budowaodpodstaw.pl/