Rodzaje drzwi wewnętrznych. Czym kierować się przy wyborze?

Nie ma domu, ani mieszkania, które nie mają w swoim wyposażeniu drzwi wewnętrznych. Jedne lokale mają ich więcej, inne bazują na otwartej przestrzeni, gdzie pomieszczenia nie są oddzielone drzwiami. Faktem jest więc, że każda osoba stojąca przed wyzwaniem jakim jest wyposażenie i urządzenie domu, musi rozważyć kwestię zakupu drzwi wewnętrznych. Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych można znaleźć? Czym kierować się przy wyborze? Jakie drzwi będą najlepsze? W tym krótkim artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Drzwi rozwierne czy przesuwne?

W tym miejscu chcielibyśmy tylko zaznaczyć, że wybór drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia materiału z jakiego zostaną wykonane albo ich wielkości. Na początku trzeba zadać sobie pytanie o typ drzwi jaki chcielibyśmy zastosowywać. Wyróżniamy drzwi rozwierne oraz przesuwne. Wspomnianą kwestię warto przemyśleć wcześniej, nawet na etapie budowy, gdyż np. przy wyborze drzwi przesuwnych chowanych w ścianę, łatwiej wtedy zamontować niezbędne rozwiązania technologiczne.

Problem ten jest nieco bardziej złożony i wymaga rozważenia wielu aspektów. Dlatego też został poruszony w osobnym artykule – Drzwi rozwierne czy przesuwne – jakie wybrać?

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Na rynku można spotkać kilka rodzajów drzwi wewnętrznych pokojowych czy łazienkowych. Są drzwi drewniane, okleinowe i malowane. Każde z tych drzwi charakteryzuje inny wygląd, sposób konserwacji oraz cena.

Drzwi drewniane to ponadczasowa klasyka, która niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia. Jest to rozwiązanie bardzo solidne i trwałe, ale wybór ten wiąże się również z większym nakładem finansowym.

Drzwi okleinowe to bardzo praktyczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Ten rodzaj drzwi charakteryzuje się lekką konstrukcją, którą zapewnia wypełnienie typu plaster miodu Wykończenie w postaci okleiny, doskonale imitującej drewno, świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych urządzonych w klasycznym stylu.

Na rynku dostępne są także drzwi malowane. Zaletą tego typu drzwi jest z pewnością fakt, że można im nadać dowolny kolor z palety RAL. Taki wybór daje nieskończone możliwości aranżacyjne. Pozwala nadać wnętrzu niepowtarzalny i indywidualny charakter oraz styl. Oczywiście każdy wymieniony rodzaj drzwi można wzbogacić o szklenie, co dodatkowo pozwoli nam urozmaicić wnętrze i dodać mu oryginalności.

Swego rodzaju nowość na rynku stanowią drzwi licowane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są wykonane tak, aby można było nadać im kolor taki sam jak ściana pokoju. Jest to rozwiązanie innowacyjne i nowoczesne. Drzwi licowane idealnie wtapiają się w ścianę, a ich prostota i minimalizm stanowią doskonałe dopełnienie każdej aranżacji.

Bogactwo modeli, wzorów i kolorów sprawia, że wybór drzwi to czysta przyjemność. Każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje drzwi do wystroju swojego wnętrza.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu lub generalnego remontu w mieszkaniu, można jeszcze przemyśleć kwestię wymiarów drzwi prowadzących do poszczególnych pomieszczeń. Należy pamiętać, że drzwi mogą być jedno i dwuskrzydłowe. O ile wybór drzwi dwuskrzydłowych do łazienki być może nie znajdzie praktycznego zastosowania, o tyle montaż takich drzwi w salonie jest nie tylko praktyczny, ale może także stanowić ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Skrzydło drzwiowe może mieć różną szerokość w zależności od potrzeb np. drzwi jednoskrzydlowe 60-110 cm lub nawet do 200 cm w przypadku drzwi dwuskrzydłowych . Warto też zaznaczyć kolejną rzecz: nie w każdym pomieszczeniu są nam potrzebne szerokie drzwi. W przypadku np. garderoby albo spiżarni czasem węższe drzwi są dużo bardziej praktyczne. Takie wnętrza są zwykle niewielkie i zastosowanie w nich drzwi o mniejszej szerokości pozwoli nam lepiej wykorzystać i zagospodarować przestrzeń.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wspomnieliśmy już o wielu ważnych kwestiach. W tym miejscu pozostaje przedstawić kilka nie mniej istotnych detali, które dobrze jest uwzględnić w trakcie zakupów. Pamiętajmy, że drzwi łazienkowe powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne w postaci kratki wentylacyjnej, tulei lub podcięcia wentylacyjnego. Zapewni to odpowiednią wentylację łazienki i zmniejszy ryzyko pojawienia się pleśni w tym pomieszczeniu. Kolejny punkt do przemyślenia to kierunek otwierania się drzwi: prawe lub lewe –jednak jest to aspekt indywidualny dla każdego pomieszczenia.

Istotną kwestią jest także wybór połączenia skrzydła z ościeżnicą. Wyróżniamy drzwi przylgowe oraz bezprzylgowe. Elementem charakterystycznym dla drzwi przylgowych są pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania do ościeżnicy. Po całkowitym zamknięciu skrzydła widać uskok przy jego połączeniu z ościeżnicą. W przypadku drzwi bezprzylgowych to zjawisko nie występuje – po zamknięciu skrzydło licuje się z ościeżnicą.

Wybierając drzwi nie można także zapomnieć o klamkach. Ten drobny detal, będący integralną częścią drzwi, może znacząco wpłynąć na ich wygląd. Szeroka gama modeli do wyboru sprawia, że klamka sama w sobie może stanowić element dekoracyjny. Należy pamiętać, że klamka powinna pasować nie tylko do drzwi, ale również komponować się z wystrojem wnętrza.
Szeroki wybór na rynku stolarki drzwiowej pozwala każdemu na znalezienie drzwi wewnętrznych, które odpowiadają jego potrzebom. Jednakże wybierając drzwi wewnętrzne należy kierować się przede wszystkim jakością wykonania i komfortem użytkowania. Trendy przemijają, a wystój wnętrza można zmienić. Trzeba pamiętać, że drzwi wewnętrzne to wybór na lata, warto więc dobrze go przemyśleć.

 

 

https://budowaodpodstaw.pl/