Jak wybrać okna do domu?

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń, ale nie można nie zauważyć, że jest to także wielkie wyzwanie. Budując od podstaw własne cztery kąty należy dogłębnie przemyśleć mnóstwo kwestii i podjąć sporo decyzji: materiał z jakiego zostaną wykonane ściany, pokrycie dachu, wybór okien i drzwi… To zagadnienia, które często spędzają sen z powiek. W tym miejscu często główny problem stanowi odpowiedź na pytanie: jakie okna wybrać do domu? Jaka opcja będzie najlepsza? Poniżej przedstawimy kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie okien.

Rodzaje okien – Materiał

Wydaje się, że kluczowe zagadnienie to wybór materiału z jakiego wykonane są okna. Na rynku budowlanym można znaleźć okna drewniane, drewniano-aluminiowe, aluminiowe oraz okna PVC (wykonane z tworzywa sztucznego). Oczywiście, każde z nich ma inne cechy i okna takie różnią się między sobą. Z pewnością nie bez znaczenia są obecnie panujące trendy, ponieważ każdy rodzaj okien wygląda inaczej. Dokonując wyboru dobrze jest przemyśleć w jakim stylu chcemy wykończyć dom i jakie okna będą najlepiej komponowały się z całością. Wbrew pozorom jest to istotna kwestia, ponieważ okna są kosztowną inwestycją i nie są elementem wykończenia, który wymienia się przy każdym małym remoncie. Warto więc wybrać coś co nam się podoba i pasuje do naszego domu także pod kątem wizualnym. Oprócz tego ważna jest również łatwość utrzymania okien w dobrym stanie: innej pielęgnacji potrzebują okna drewniane, a inaczej dba się o okna wykonane z tworzyw sztucznych. Jest to zagadnienie być może przyziemne, jednak biorąc pod uwagę, że z pewnością chcielibyśmy cieszyć się z dobrego stanu okien przez wiele lat – również należy to uwzględnić. Warto wspomnieć, że okna drewniane produkowane obecnie znacząco różnią się od tych montowanych wiele lat temu i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Ponadto nie można zapominać, że na rynku stolarki okiennej cały czas pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, które stanowią odpowiedź na coraz wyższe oczekiwania klientów.

Dowiedz się więcej o nowatorskiej Technologii Pro Edge – bezlistwowe szklenie okien

Parametry techniczne

Przy wyborze okien poza względami estetycznymi czy praktycznymi należy także uwzględnić parametry techniczne jakie posiada interesujący nas wyrób. Najważniejsze z nich to energooszczędność (UW) oraz dźwiękoszczelność (RW). Współczynnik UW określa ilość energii jaka przenika przez okno o powierzchni 1m2, jeśli różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku wynosi 1 stopień Kelwina. Należy pamiętać, że im niższy jest współczynnik UW tym lepiej, bo oznacza to mniejsze straty ciepła. Współczynnik RW natomiast, który jest wyrażany w dB, definiuje izolacyjność akustyczną. W tym przypadku pożądana jest wyższa wartość współczynnika, ponieważ oznacza to lepszą izolację akustyczną. Warto zaznaczyć, że dla każdego rodzaju okien dostępnego w ofercie naszej firmy można wybrać zestaw szybowy inny niż standardowy, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie okien do potrzeb Klienta. Dobre okna posiadają współczynnik UW już poniżej 1,0 W/m²K i RW powyżej 40 dB.

Pozostałe aspekty

Po podjęciu najważniejszych decyzji dotyczących wyboru materiału, z jakiego wykonane są okna oraz uwzględnieniu parametrów technicznych, pozostaje przemyśleć pozostałe aspekty. W przypadku każdego rodzaju okien istnieje opcja zamontowania szprosów na życzenie klienta. Wyróżniamy szprosy konstrukcyjne, wewnątrzszybowe oraz wiedeńskie, przy czym możliwość zamontowania konkretnych szprosów zależy od rodzaju okna. Szprosy to ciekawy element, który może wzbogacić wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny domu oraz wyróżnić okna na tle innych. Przeglądając ofertę dobrze jest również przemyśleć kwestię dodatkowego okucia antywłamaniowego. Nie da się zaprzeczyć, iż to właśnie okna najbardziej narażone są na bezpośredni kontakt z intruzami. Dlatego warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie aby móc cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem. Pozostają jeszcze inne detale, jak np. możliwość zamontowania aluminiowych klamek.

Montaż
Kluczowym elementem jest montaż okien przez profesjonalną, sprawdzoną ekipę montażową. Należy pamiętać, że okna nawet najdroższe i o najlepszych parametrach technicznych, nie będą spełniały swych funkcji, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane.

Okna do domu to duża inwestycja, która ma nam służyć przez długi czas. Rozważając wszystkie wspomniane zagadnienia trzeba mieć na uwadze, że najważniejszy jest wybór okien dobrej jakości i wybór profesjonalnej ekipy montażowej, a to pozwoli cieszyć się naszymi oknami jak najdłużej.

 

 

https://budowaodpodstaw.pl/