Porady

Drzwi rozwierane czy przesuwne

Drzwi rozwierane czy przesuwne

Drzwi w naszym domu to ważna kwestia. Wybór drzwi wewnętrznych to bardzo istotny wybór, ponieważ jest to inwestycja na lata, musi to być wybór praktyczny i co równie ważne, musi współgrać z wnętrzem na poziomie kolorystyki i stylu. Czy drzwi rozwieralne czy przesuwne będą odpowiednie do naszego wnętrza?

Ukryte w ścianie, montowane na szynach czy te tradycyjne, przed ich wyborem warto przemyśleć aranżację całego domu. Wybór drzwi wewnętrznych do domu wydaje się kwestią bardzo indywidualną. Jedni preferują wariant kolorystyczny spójny z kolorem okien czy posadzki, inni wolą, aby były zupełnym kontrastem. A co ze sposobem otwierania drzwi wewnętrznych? W tej kwestii warto zastanowić się nad funkcjonalnością w danym pomieszczeniu. Tradycyjne drzwi rozwieralne, które większość właścicieli montuje w domach czy może coraz bardziej popularne drzwi przesuwne?

Drzwi wewnętrzne rozwierne

Wybór drzwi rozwieranych może wydawać się dość prosty, ale czy na pewno tak jest. Musimy patrzeć na ich szerokość, stronę otwierania czy pomieszczenie do jakiego będą montowane. Na rynku możemy dostać drzwi o szerokości 60, 70 , 80 i 90 cm. – wysokość jest standardowa i wynosi 200 cm. Dostępne drzwi wewnętrzne rozwierne są w wersji prawej lub lewej (jeżeli nie jesteś pewien jak odróżnić drzwi prawe od lewych zobacz tu). Oczywiście wszystkie dostępne są w różnej wersji kolorystycznej z przeszkleniami, tulejami czy specjalnymi podcięciami (drzwi przeznaczone do łazienki). Dodatkowy wybór,, jaki stawia przed nami stolarka drzwiowa to wybór między drzwiami przylgowymi lub bezprzylgowymi. Te pierwsze charakteryzują się widocznym uskokiem między skrzydłem a futryną, bezprzylgowe po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę (idealne do minimalistycznych pomieszczeń)

Oprócz tych wszystkich elementów, o których musimy pamiętać przy wyborze drzwi rozwieranych, bardzo ważne jest również bezpieczeństwo. Musimy wiedzieć, że drzwi do łazienki, toalety kuchni czy kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz. W ciasnym korytarzu również unikajmy montażu drzwi otwieranych na zewnątrz, ponieważ energicznie otwarte skrzydło drzwiowe może zranić osobę przechodzącą. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu drzwi, zwróćmy uwagę, aby podczas otwierania nie zachodziły na siebie, utrudni to komfortowe ich użytkowanie.

Drzwi wewnętrzne przesuwne

Drzwi wewnętrzne przesuwne w odróżnieniu od drzwi tradycyjnych dają więcej przestrzeni, co za tym idzie, dają większe pole do popisu przy meblowaniu pomieszczenia. Przy niewielkich metrażach są bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. W tym rodzaju drzwi wyróżniamy ich dwa warianty: na szynie i te chowane w ścianie.

W pierwszym przypadku drzwi montowane są na szynie, która jest na zewnątrz ściany, natomiast drugi wariant pozwala nam na chowanie drzwi w ścianie, w tak zwanej kasecie. Oba warianty dają przestrzeń i lekkość pomieszczeniu, ale ten chowany w ścianie daje dodatkowe miejsce na zagospodarowanie przestrzeni na ścianie, w której jest chowane skrzydło drzwi. Na taki system możemy zdecydować się na każdym etapie budowy czy rozbudowy domu. Nawet podczas remontu, kiedy okaże się, że ściana z jakiejś przyczyny nie może być wyburzona, kasetę może być dostawiona do ściany. Drzwi przesuwne podobnie jak drzwi rozwierane, mają swoje standardowe szerokość 70 i 80 cm przy wysokości 203 lub 204 cm. Dostępne są drzwi z jednym lub dwoma skrzydłami, przy czy w opcji podwójnej, konieczny będzie montaż kaset po obu stronach wejścia.

Drzwi z widocznym systemem jezdnym, stylizowane na stare, często montowane są we wnętrzach typu loft. Ich dekoracyjne okucia i szyny idealnie wpisują się w ten styl wnętrza. Można je zamontować samemu, kupując jako kompletny zestaw. Przy drzwiach przesuwnych chowanych w ścianie nie pójdzie nam już tak łatwo, więc do pomocy lepiej wezwać fachowca.

Wybór rodzaju drzwi do naszych wnętrz to decyzja, którą musimy podjąć po przeanalizowaniu paru czynników. To nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim wygoda użytkowania. Metraż naszego domu i miejsce na zamontowanie drzwi, jak i obszar wokół nich. Pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby do jednych pomieszczeń wybrać drzwi przesuwne a do innych rozwierane. Kiedy obie wersje będą w tej samej estetyce z pewnością zachowamy pełną harmonię.