Porady

Drzwi zewnętrzne do domu

Drzwi zewnętrzne do domu

Wybór drzwi zewnętrznych to ważna decyzja. W grę wchodzą bowiem nie tylko kwestie estetyczne, ale także bezpieczeństwo, prywatność czy też energooszczędność. Na co warto zatem zwrócić uwagę przy poszukiwaniu najlepszych drzwi wejściowych?

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego

W przypadku drzwi zewnętrznych do domu jednorodzinnego, największe znaczenie ma ich energooszczędność, która bezpośrednio przekłada się na nasze rachunki za ogrzewanie. Warto zatem zwracać uwagę na to, jaki współczynnik przenikania ciepła posiada dany model. Współczynnik ten informuje nas o tym ile ciepła przenika przez każdy metr kwadratowy drzwi w czasie jednej godziny, jeśli zewnętrzna temperatura powietrza jest niższa od panującej w pomieszczeniu o jeden stopień. Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepiej. Równie istotną sprawą są zabezpieczenia. Solidne drzwi wejściowe do domu posiadają takie mechanizmy jak automatyczny zamek, ukryte zawiasy, trzpienie antywyważeniowe czy wkładki i szyby antywłamaniowe. Zdarza się, że drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego nie posiadają wizjera. Jego funkcję z powodzeniem mogą spełniać jednak elementy przeszklone, najlepiej takie, które działają na zasadzie lustra weneckiego, aby zapewnić domownikom pełną prywatność. Przeszklone drzwi zewnętrzne do domu to także dodatkowy plus w postaci lepiej oświetlonego przedsionka.

Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku

Nieco inne priorytety stawiane są drzwiom wejściowym do mieszkania. Z racji bliskiego otoczenia sąsiadów oraz wiodącej przez blok klatki schodowej, ważna staje się przede wszystkim dźwiękoszczelność. To dzięki niej dociera do mieszkania mniej hałasu, ale zapewnia ona także poczucie prywatności. Dobrą dźwiękoszczelność uzyskuje się przez systemy uszczelek oraz wypełnień, które wykazują ścisłe dopasowanie do futryny. Drugą istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Mowa tutaj nie tylko o wysokiej klasie antywłamaniowości, która charakteryzuje się wieloma zabezpieczeniami, ale także o tym, aby drzwi zewnętrzne do mieszkania były przeciwpożarowe. Przykładowo, na rynku dostępne są modele posiadające 30-minutową odporność ogniową. Oprócz ochrony przed ogniem, skutecznie powstrzymują one także dym, który rozprzestrzenia się podczas pożaru, dzięki czemu gwarantują domownikom pełne bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także to, aby drzwi wejściowe do mieszkania były wyposażone w wizjer. Powinien on zapewniać panoramiczny kąt widzenia, tak aby możliwy był komfortowy podgląd na cały obszar znajdujący się za drzwiami.

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania to zakup dokonywany raz na długi czas. Warto zatem zainwestować w solidne drzwi zewnętrzne, tym bardziej, że to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.