Porady

Jak dobrać ościeżnice do drzwi?

Jak dobrać ościeżnice do drzwi

Zakup drzwi, choć na pozór wydaje się łatwy, wiąże się z koniecznością przemyślenia wielu kwestii. Jedną z nich jest dobór odpowiedniej ościeżnicy do drzwi. Co warto na ten temat wiedzieć?

Rodzaje ościeżnic do drzwi

Ościeżnica to inaczej futryna, czyli nieruchoma rama z kilkoma zawiasami, w którą wmontowuje się na skrzydło drzwiowe. Ościeżnica wyposażona jest również w uszczelki, które zapewniają izolację akustyczną. Stojąc przed wyborem ościeżnicy warto wiedzieć, że występuje ona w dwóch rodzajach. Ościeżnice stałe – jak nazwa wskazuje – charakteryzują się stałą, niezmienną szerokością. Wiąże się to z trudniejszym montażem. Z kolei drugi typ to ościeżnice regulowane. Oprócz standardowych elementów poziomych i pionowych, złożone są dodatkowo z maskujących opasek kątowych, które obejmują otwór w ścianie tworząc bardziej estetyczne wykończenie. Co więcej, szerokość ościeżnicy regulowanej może zostać dopasowana do ściany, co daje możliwość zastosowania jej w przypadku ścian o niestandardowej grubości. Z reguły w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się ościeżnice stałe, które swoim minimalizmem dobrze komponują się z resztą wnętrza. Warto także pamiętać, aby materiał, z którego wykonana jest ościeżnica, nie odróżniał się wyraźnie od materiału skrzydła drzwiowego.

Jak dopasować szerokość ościeżnicy?

Jeśli wybierzemy już pomiędzy ościeżnicą do drzwi stałą a regulowaną, warto wiedzieć co wziąć pod uwagę podczas nabywania konkretnego modelu:

  • ościeżnica stała – ościeżnica musi mieć taką samą szerokość jak skrzydło drzwiowe, np. „60”, „80”;
  • ościeżnica regulowana – przed udaniem się do sklepu warto zmierzyć szerokość muru w jego najgrubszym miejscu. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać ościeżnicę z właściwym przedziałem regulacji. Nie poleca się kupowania zbyt wąskiej ościeżnicy, gdyż będzie to powodowało konieczność zeszlifowania muru. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór szerszej ościeżnicy i wypełnienie szczelin silikonem.

Wybór ościeżnicy do drzwi to kwestia połączenia względów estetycznych z technicznymi. Każdorazowo powinien być on podejmowany względem konkretnego przypadku.