Zaparowane szyby okienne to codzienność w wielu domach. Zanim zaczniemy upatrywać winy w wadzie konstrukcyjnej okien, warto poznać inne częste przyczyny skraplania pary wodnej na szybach oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.
Przyczyny i skutki pary wodnej na szybie
Kropelki pary wodnej na szybach okiennych nie zawsze oznaczają ich nieszczelność. W większości przypadków parowanie ma związek z dużą wilgotnością powietrza i różnicą pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, a temperaturą na zewnątrz. Przyczyną parowania okien od wewnątrz mogą być zatem codzienne czynności, takie jak gotowanie czy kąpiel. Z kolei parowanie od zewnętrznej strony często związane jest z lokalizacją domu, np. w pobliżu zbiornika wodnego lub gęstej roślinności. Wady w montażu lub usterki stolarki okiennej można podejrzewać dopiero jeśli para wodna zbiera się pomiędzy szybami. Niezależnie od przyczyny parowania szyb okiennych, jedno jest pewne – warto zapobiegać temu zjawisku. W przeciwnym razie w domu szybko może pojawić się pleśń oraz grzyby, a te pociągną za sobą kolejne negatywne skutki w postaci alergii lub złego samopoczucia.
Nawiewniki okienne
Najpopularniejszym sposobem walki z parą wodną na szybach okiennych są urządzenia nawiewne. Nawiewniki montowane są najczęściej w górnej części okna lub w ścianie, a ich zadaniem jest doprowadzenie powietrza do pomieszczenia podczas gdy okna są szczelnie zamknięte. Nawiewniki okienne różnią się pod względem ilości dostarczanego powietrza oraz generowanego hałasu. Wyróżnia się także różne typy tych urządzeń:
- nawiewniki higrosterowane – uruchamiają i wyłączają się automatycznie przy określonych poziomach wilgotności powietrza,
- nawiewniki ciśnieniowe – również działające automatyczne, ale użytkownik ma możliwość regulacji wielkości strumienia powietrza poprzez zamknięcie przysłony,
- nawiewniki sterowane ręcznie – ich regulacja w pełni zależna jest od użytkownika. Jest to najtańszy typ nawiewników, który nie ochrania jednak przed nadmiernym napływem powietrza ani nie reaguje na zmiany parametrów powietrza w pomieszczeniu.
Nawiewniki okienne to skuteczna ochrona przed parowaniem okiem. Nie należy jednak zapominać o regularnym wietrzeniu domu, także w okresie zimowym.