Czyszczenie

Jak przygotować okna na zimę

Jak przygotować okna na zimę

Zima to pora roku, na którą przygotowujemy nie tylko siebie, ale również swój dom. Niskie temperatury, silny i zimny wiatr, mocne opady śniegu to wszystko może wpłynąć niekorzystnie na stolarkę okienną naszego domu. Jak przygotować okna na zimę, żeby nas nie zawiodły w tym trudnym okresie?

Dzięki temu, że nasze okna odpowiednio przygotujemy do okresu zimowego ograniczymy stratę ciepła, jak również obniżymy koszty ogrzewania. Podczas sezonu grzewczego przez źle zabezpieczone okna możemy tracić nawet do 25% ciepła z naszego domu. Bardzo istotny jest również fakt, iż dobrze przygotowanym oknom na zimę, przedłużymy żywotność.

Jak przygotować okna na zimę – umyj je dokładnie

Przygotowanie okien na zimę powinniśmy zacząć od ich umycia. Pamiętajmy jednak, aby warunki, jakie będą panowały na zewnątrz były odpowiednie, czyli dość ciepły i mało słoneczny dzień. Zbyt wysoka temperatura i mocne słońce sprawi, że woda będzie szybko wysychać i zostawiać nieładne smugi na oknie, natomiast zbyt niska temperatura sprawia, że szkło staje się kruche i szyby mogą pękać. Do mycia okien używajmy środków do tego przeznaczonych i miękkiej ściereczki. Jeżeli jesteśmy zwolennikami naturalnych środków myjących, najlepszy będzie ocet. Wymieszany z wodą usuwa skutecznie tłuszcz, a na szybach zostawi połysk.

Nie zapominajmy o wszystkich dodatkowych elementach i urządzeniach jakie posiada nasze okno. Jeżeli mamy zamontowane nawiewniki, je również musimy poddać zabiegom czyszczenia. Najlepiej i najprościej będzie go wymontować, aby dokładnie przepłukać w wodzie.

Takie przygotowanie okna na zimę ma bardzo duże znaczenie. W dobrze umytym oknie nie ma szans na rozwój jakichkolwiek mikroorganizmów, dla których kurz to istna pożywka. Niszczą one warstwę profilu tworząc niewidzialne gołym okiem pory, przez które wnikają zanieczyszczenia.

Jak przygotować okna na zimę – sprawdź ich stan techniczny i wyreguluj okna

Kiedy nasze okna już są czyste należy sprawdzić ich stan techniczny. Szczególną uwagę zwróćmy na to czy prawidłowo działają ruchome elementy okna i jego okucia. Jeżeli zauważymy, że zamykanie czy otwieranie okna idzie z oporem lub okno jest nieszczelne, konieczna będzie jego regulacja. Przeprowadźmy ją zgodnie z instrukcją, jaką podaje producent. Pamiętajmy, że przez nieszczelne okna narażamy nasz budżet domowy na straty.

Regulacja okien nie powinna sprawić nam problemu, ale gdyby taki zaistniał, warto zadzwonić po fachowca. Aby przygotować okna na zimę i sprawić by były bardziej szczelne musimy zwiększyć siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy. Jak sprawdzić czy docisk jest prawidłowy? Wystarczy, że kartkę papieru wsuniesz między skrzydło, a ościeżnicę. Jeżeli przy zamkniętym oknie kartka się wysunie, okno wymaga regulacji. Pamiętajmy, aby okna regulować stosownie do pory roku, unikniemy w ten sposób sytuacji kiedy latem dopływ świeżego powietrza jest za mały, natomiast zimą okno nie zapewnia dostatecznej izolacyjności termicznej.

Nie zapominajmy o konserwacji elementów ruchomych okuć okiennych i ich zawiasów. Po odpowiednim umyciu, posmarujemy je specjalnym olejem lub wazeliną, przedłuży to ich żywotność, a okno będzie działać bez zarzutu.

Jak przygotować okna na zimę – sprawdź i wymień uszczelki

To bardzo ważny element naszego okna w całym jego przygotowaniu na okres zimowy. Nawet przy najdokładniejszej regulacji okna i zabezpieczeniem go przed wiatrem czy śniegiem, stare i zużyte uszczelki zepsują cały plan. Jeżeli nasze uszczelki wymagają całkowitej wymiany, zastąpmy je uszczelkami wykonanymi z materiału odpornego na zmienne czynniki atmosferyczne. Jeżeli uważamy, że mogą nam jeszcze posłużyć, zabezpieczamy je wazeliną techniczną bądź gliceryną.

Z tak przygotowanym oknem możemy śmiało witać zimę, ze wszystkimi jej kaprysami pogodowymi.

Polecamy: