Porady

Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna? To częste pytanie, które zadajemy sobie przed nadchodzącym okresem chłodów. Nie bez powodu. Wobec coraz wyższych kosztów ogrzewania chcemy zminimalizować wydatki na ten cel. A przez nieszczelne okna traci się nawet 30% ciepła. Warto zatem przed zimą zrobić ich szybki przegląd. Nawet nowa, plastikowa stolarka może okazać się niezbyt szczelna. Wynika to nie tylko z eksploatacji. Niska temperatura powoduje kurczenie się materiału. To główna przyczyna konieczności uszczelniania okien. Jak to sprawdzić?

Test szczelności okna

Sprawdzenie szczelności okna jest banalnie proste. Można je wykonać przy każdym rodzaju stolarki. Zajmuje dosłownie chwilę. Dzięki niemu dowiemy się, czy nie tracimy cennego ciepła ogrzewającego wnętrza domu i mieszkania. Jak wykonać test szczelności okna? To proste. Wystarczy nam kartka zwykłego papieru. Po otwarciu okna należy wsunąć ją między skrzydło a framugę. Przy zamkniętym oknie starajmy się usunąć papier. Jeśli stawia opór, możemy przyjąć, że jest ono szczelne. Kłopot pojawia się, jeśli kartka swobodnie wysuwa się ze szczeliny. Oznacza to, że uszczelki nie zatrzymują ciepła. Konieczne staje się wyregulowanie i uszczelnienie okien. W skrajnym przypadku nie trzeba nawet wykonywać testu. Wystarczy przyłożyć rękę w okolicy klamki i zawiasów. Przy nieszczelnym oknie od razu poczujemy znaczącą różnicę temperatur. To znak, że trzeba działać. Niższy rachunek za ogrzewanie z pewnością wynagrodzi nam chwilę pracy. Proszę pamiętać, że okna plastikowe, okna drewniane oraz aluminiowe mają inne wartości dla współczynnika przenikania ciepła.

Jak domowym sposobem uszczelnić okno?

Jest kilka domowych sposobów, dzięki którym można uszczelnić okna. Z każdym poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Niektóre wymagają wcześniejszych przygotowań, inne możliwe są do zrealizowania od razu. Skuteczne sposoby na uszczelnienie okien to:

  • regulacja mechanizmu okien;
  • montaż uszczelek do okien;
  • uszczelnienie okien specjalną taśmą;
  • zastosowanie pianki uszczelniającej.

Każdy z powyższych sposobów na uszczelnienie okien stosuje się w zależności od potrzeb.

Uszczelnienie okien — regulacja okuć i mechanizmu

Montaż okien plastikowych odbywa się najczęściej w ciepłych miesiącach. Okna od producenta wyregulowane są wtedy z naciskiem na jak najlepszą wentylację. To, co sprawdza się latem, zimą prowadzić będzie do znacznej utraty ciepła. W tej sytuacji należy przestawić je w tryb zimowy. Wystarczy do tego zwykły klucz typu imbus. Nieco więcej pracy czeka nas przy regulowaniu okien eksploatowanych przez dłuższy czas. Ich otwieranie, rozszczelnienie i zamykanie może spowodować opuszczenie skrzydła na zawiasach. Regulacja nie jest trudna. Zakładając, że okna były fachowo montowane, możemy wspomóc się poziomicą i dobrym okiem. Regulacja powinna poprawić nie tylko szczelność okien, ale i łatwość ich zamykania.

Montaż uszczelek do okien — domowy sposób na zatrzymanie ciepła

Uszczelki to sprawdzona metoda do okien plastikowych i drewnianych. Wykonane są najczęściej z pianki PCV lub gąbki. Ważne przy tym jest dobranie odpowiedniego ich rozmiaru. Uszczelnienie okien nie powinno powodować trudności w ich otwieraniu i zamykaniu. Producenci okien często zaznaczają w karcie gwarancyjnej typ lub rodzaj optymalnej dla stolarki uszczelki. Sama czynność nie jest skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o przygotowaniu powierzchni klejenia. Rama okienna musi być czysta i odtłuszczona. Dzięki takiemu przygotowaniu uszczelki będą się lepiej trzymać. Nie odkleją się przy rozszczelnieniu, czy otwarciu okna celem przewietrzenia pomieszczenia.

Samodzielne uszczelnianie okien taśmą

Samodzielne uszczelnianie okien taśmą

Taśmy uszczelniające okna stosuje się do zabezpieczenia łączeń muru i ościeżnicy. Są dostępne niemal w każdym sklepie dla majsterkowiczów. Przykleja się ją częściowo na murze, częściowo na ramie okiennej. Zabezpiecza ona nie tylko przed wiatrem, ale i wilgocią. Naniesienie taśmy jest proste. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Warto wcześniej przygotować powierzchnię ościeżnicy. Wystarczy ją umyć i odtłuścić. Prawidłowo wykonane uszczelnienie okien taśmą jest trwałe. Pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania przez wiele lat. Taśmy uszczelniające do okien można malować, dzięki czemu nie psują efektu wizualnego.

Uszczelnianie okien pianką montażową

Uszczelnianie okien pianką montażową

Uszczelnienie okien pianką stosuje się do szpar powstałych przy montażu. Niekiedy konieczne jest dodatkowe ich zabezpieczenie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy okna montowane były kilka lat wcześniej. Źle zabezpieczone łączenia mogą się z czasem rozszczelniać. To sprawia, że między murem a ramą okienną dochodzi do utraty ciepła. Często szpary takie powstają też w okolicach parapetu. Przed uszczelnieniem okna pianką należy przygotować powierzchnię. Usunąć stare i kruszące się elementy elewacji. Po uzupełnieniu ubytków pianką montażową należy odczekać 24 godziny. Później przyciąć ją wyrównując powierzchnię. Do uszczelnienia okien pianką nie są konieczne specjalistyczne narzędzia. Na wyrównaną później powierzchnię można nanieść tynk, czy gips. Uszczelnienie jest trwałe, a dobrze zabezpieczone spełni swoją funkcję przez długie lata.

Polecamy: