Porady

Co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Kiedy urządzamy swoje mieszkanie chcemy, alby nawet najmniejszy szczegół był dopracowany w 100%. Drzwi to element, dzięki któremu nasze wnętrze „zamknie” się w całość. Mają dobrze się z nim komponować i być funkcjonalne. To czy wybierzemy drzwi bezprzylgowe czy przylgowe zaważy na ostatecznym efekcie jaki chcemy uzyskać. Wyjaśnijmy zatem co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe.

Drzwi przylgowe, czy są popularne?

Drzwi przylgowe są znacznie częściej spotykane, niż drzwi bezprzylgowe. W tym modelu drzwi, tak zwana przylga staje się niewidoczna po ich zamknięciu. Widoczne są za to zawiasy, przez co nabierają bardziej klasycznego wyglądu. Przez to, że nie tworzą jednolitej powierzchni z ościeżnicą, są bardziej widoczne. Zaletą drzwi przylgowych jest to, że w łatwy sposób możemy je regulować. Bardzo często wybierane są do wnętrz tradycyjnych.

Co z drzwiami bezprzylgowymi?

W drzwiach bezprzylgowych po zamknięciu drzwi nie widać zawiasów, ich krawędź staje się zupełnie gładka, tworzą jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Drzwi tego typu wyglądają bardzo nowocześnie i do takich pomieszczeń najczęściej są wybierane. Styl minimalistyczny czy industrialny również stoi otworem dla drzwi bezprzylgowych. Wadą drzwi bezprzylgowych może stać się skomplikowany sposób regulacji zawiasów. Muszą być zamontowane prawidłowo i starannie. Jeżeli tak się nie stanie bardzo szybko między ościeżnicą a skrzydłem drzwi, pojawi się szczelina, która zepsuje efekt wizualny.

Oba rodzaje drzwi różnią się miedzy sobą detalami. Drzwi bezprzylgowe to droższy wybór niż w przypadku drzwi z przylgą. To jakie wybierzemy do naszego wnętrza będzie w głównej mierze zależeć od stylu w jakim urządzimy nasz dom i od indywidualnych upodobań.