Porady

Czy warto wybrać drzwi przesuwne na balkon lub taras

Drzwi przesuwne na balkon bądź taras to jedno z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli domów i mieszkań. Dlaczego? Pozwól, że w tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przedstawimy Ci wszelkie zalety oraz ewentualne wady takich drzwi, abyś mógł podjąć możliwie najlepszą decyzję dla swojego projektu.

Zalety drzwi przesuwnych na balkon lub taras

Tych jest naprawdę sporo. Jedną z głównych jest oczywiście ta związana z oszczędnością przestrzeni. Nowoczesne systemy do drzwi przesuwnych są bowiem świetnym rozwiązaniem w przypadku balkonów lub tarasów, które nie mają zbyt wiele wolnej przestrzeni przed nimi. Tradycyjne drzwi otwierane na zewnątrz bądź do środka mogą zajmować cenną przestrzeń, podczas gdy opisywane rozwiązanie przesuwa się wzdłuż ściany, nie zabierając tym samym dodatkowego miejsca.

Łatwy dostęp do naturalnego światła

Jednym z istotniejszych powodów, dla których wiele osób decyduje się na drzwi przesuwne na balkon bądź taras, jest to, że pozwalają one na znacznie łatwiejszy dostęp do światła naturalnego. Duże, przeszklone skrzydła pozwalają bowiem na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może Ci pomóc nieco optycznie powiększyć przestrzeń, a także ją znacznie rozjaśnić. Takie pomieszczenie z pewnością będzie się wydawało przytulniejsze czy bardziej przyjazne relaksowi i odpoczynkowi.

Ciesz się niezwykłym widokiem

Kolejnym powodem, dla którego warto postawić na drzwi przesuwne balkonowe, jest szeroki widok na zewnątrz. Z pewnością posiadacze pięknych ogrodów czy widoków z mieszkania kochają się napawać takimi krajobrazami. Duże, przeszklone drzwi przesuwne na taras czy balkon znacznie to ułatwiają, dzięki czemu widok na ogród, las czy morze bądź miejską panoramę jest łatwo dostępny praktycznie przez cały rok. Wiele osób ceni sobie właśnie taką bliskość z naturą czy miejskimi zabudowaniami w swojej prywatnej przestrzeni.

Łatwa integracja z tarasem lub balkonem

Każdy z nas marzy o pięknej, spójnej przestrzeni. Dotyczy to rzecz jasna zarówno wnętrza naszego domu czy mieszkania, jak i części zewnętrznej. Nowoczesne systemy do drzwi przesuwnych są idealne do takiej integracji z tarasem czy balkonem. Dzięki nim bardzo łatwo można stworzyć spójny wystrój, który łączy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną — może być to szczególnie atrakcyjne podczas wiosennych czy letnich dni, gdy chcemy korzystać z tarasu bądź balkonu w takim samym wymiarze co z pomieszczeń wewnątrz.

Otwieranie i zamykanie

Nowoczesne domy charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami, których zadaniem jest ułatwianie życia w nich, a także korzystania z poszczególnych elementów wystroju i wykończenia. Niewątpliwie drzwi przesuwne balkonowe i tarasowe wpasowują się w taką filozofię. Ten rodzaj skrzydeł jest bowiem bardzo łatwy w obsłudze. Mogą być bowiem wyposażone w różne mechanizmy otwierania – na przykład prowadnice na rolkach sprawiające, że otwieranie i zamykanie drzwi jest płynne i bezproblemowe.

Styl, który zachwyca fanów nowoczesności

Drzwi przesuwne na balkon i taras są obecnie dostępne na rynku w różnych stylach i kształtach oraz kolorach, co pozwala na dostosowanie ich do estetyki Twojego domu. Poszczególne modele mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna, aluminium czy PVC. Tak szeroki wybór modeli i wariantów znacznie ułatwia stworzenie spójnej dla całego budynku aranżacji.

Systemy do drzwi przesuwnych nie mają wad?

Jak każde rozwiązanie, także to opisywane w tym tekście, nie jest zupełnie pozbawione wad. Zdecydowanie najczęściej wymienianym przez inwestorów problemem dotyczącym drzwi przesuwnych jest wyższy koszt początkowy w porównaniu do tradycyjnych drzwi. Warto jednak zauważyć, że inwestycja ta może się zwrócić, chociażby poprzez oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, dzięki lepszemu wykorzystaniu światła naturalnego.

Piękne drzwi to czyste drzwi

No właśnie! Drzwi przesuwne o dużych powierzchniach szklanych mogą bowiem wymagać regularnej konserwacji i czyszczenia, aby utrzymać je w doskonałym stanie na długi czas. Każdy świetnie wie, że szklane elementy są bardzo podatne na zabrudzenia i zarysowania.

Czy warto więc wybrać drzwi przesuwne na balkon czy taras? Wszystko zależy oczywiście od preferowanego przez Ciebie stylu, a także tego, jakie masz oczekiwania od tego typu rozwiązań. Jeśli chcesz się cieszyć dużą ilością naturalnego światła i niestraszne Ci są prace konserwacyjne i te związane z myciem ich, to warto się zdecydować na to rozwiązanie!