Porady

Jak uszczelnić okna drewniane?

Samodzielne uszczelnianie okien taśmą

Jak uszczelnić drewniane okna? To pytanie najczęściej zadawane jest tuż przed okresem jesienno-zimowym. Powody takiego stanu rzeczy są co najmniej dwa. Pierwszy to realne wychłodzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Podczas dużych mrozów nieszczelne okna drewniane są dużym problemem. Drugim powodem są stale rosnące koszty ogrzewania. Utrata ciepła to czysta rozrzutność. W zależności od stanu okien oszczędności z tytułu ich uszczelnienia sięgają kilkuset złotych miesięcznie. W skali roku robi się z tego poważna kwota. Warto zatem zadbać o przyjemne, domowe ciepło. A czy do uszczelnienia drewnianych okien trzeba wzywać fachowca? Nie jest to koniecznością. To praca niewymagająca dużej wiedzy i umiejętności. Poradzi sobie z tym każdy domorosły majsterkowicz.

Czym uszczelnić drewniane okna?

Sposób uszczelnienia drewnianych okien zależy od rodzaju usterki. Najczęściej to uszkodzenia powstałe w wyniku ich używania. Niekiedy problemem jest niewłaściwa konserwacja okien. Przedostająca się do środka woda w połączeniu z niską temperaturą może wyrządzić sporo szkód. Wiele z nich da się usunąć domowymi metodami. Do uszczelniania drewnianych okien można użyć:

  • gumowe lub gąbkowe uszczelki;
  • taśmy uszczelniające;
  • silikon lub kit;
  • piankę montażową.

Należy jednak pamiętać, że nie ma tu uniwersalnego sposobu, który zadziała na wszystkie problemy. Niekiedy uszkodzenia okien drewnianych są na tyle duże, że konieczna będzie ich wymiana. Dzieje się tak w przypadku rozeschnięcia się drewna. Dużym problemem jest też wypaczanie się ram i ościeżnic.

Uszczelnianie okien drewnianych — jak zacząć?

Nim zaczniemy uszczelniać okna drewniane, warto ustalić, co jest przyczyną utraty ciepła. To proste zadanie, które nie wymaga dużej wiedzy. Starsze rodzaje stolarki z czasem niszczeją. Dotyczy to zwłaszcza okien drewnianych, wyprodukowanych kilkanaście lat temu. Przyczyną nieszczelności może być też ich zły montaż lub konserwacja. Stąd istotne jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pozwoli to dobrać odpowiedni sposób naprawy i uszczelnienia drewnianych okien. Najczęstszym problemem są:

  • nieszczelność między szybą a ramą okna;
  • szpary między ramą okienną a ościeżnicą;
  • nieszczelność pomiędzy ościeżnicą a ścianą;
  • utrata ciepła przez szyby okienne.

Na każdy z tych problemów istnieje remedium. Ustalenie źródła problemu pozwoli jednak dopasować właściwą metodę naprawy. Po krótkich oględzinach można przystąpić do konserwacji. To opłacalne. Jej koszt bowiem jest niewspółmiernie niski do oszczędności, jakie można poczynić na ogrzewaniu. Jak zatem uszczelnić drewniane okna?

Naprawa nieszczelności między szybą a ramą okienną

Podczas eksploatacji drewnianych okien z czasem dochodzi do różnych ich uszkodzeń. Jednym z najczęściej występujących są nieszczelności między szybą a rama okienną. Dotyczy to starego typu okien. Wbrew pozorom sporo takich jeszcze funkcjonuje. Zwłaszcza w starszym budownictwie. Tam drewniane okna pamiętają często jeszcze lata ubiegłego wieku. Nie dziwią zatem usterki wynikające z ich eksploatacji. Najlepszą formą uszczelnienia takich uszkodzeń w oknach drewnianych jest wymiana kitu. Był on powszechnie stosowany do łączenia szyb z ramą. Do uszczelnienia tego typu szpar warto użyć silikonu. Jest on znacznie trwalszy. Z czasem nie traci swoich właściwości, dzięki czemu konserwacja będzie skuteczna przez wiele lat. Nakłada się go znacznie łatwiej niż kit. Ten ostatni trzeba też będzie wymieniać znacznie częściej. Uszczelnianie okien silikonem jest bardzo łatwe. Po nałożeniu na łączenie szyby i ramy okiennej wystarczy jedynie pozbyć się nadmiaru silikonu. Po wyschnięciu spoina będzie trwała i szczelna. Zapraszamy po oferte na nowe okna drewniane.

Uszczelnianie okien drewnianych między ramą a ościeżnicą

Uszczelnienie okien pomiędzy ościeżnicą a ramą okna to kolejna metoda na ograniczenie utraty ciepła. Tego typu problemy pojawiają się na skutek rozregulowania okuć. Często też są wynikiem lekkiego wypaczenia lub przesuszenia drewna. Problem dotyczy zarówno starszych, jak i młodszych modeli. Wynika to z normalnej eksploatacji. W oknach starego typu drewno nie było impregnowane. Często nie zabezpieczano go także od wewnątrz. Stąd problemy, jakie pojawiają się z czasem. Tu sposoby na uszczelnienie drewnianych okien jest kilka. Pierwsza z nich to regulacja okuć. Z czasem skrzydło okienne opuszcza się na skutek własnego ciężaru. Tego rodzaju serwis skutecznie podniesie szczelność okna. Kolejny sposób to gąbka lub gumowa taśma naklejana na łączeniu skrzydła i ościeżnicy. Dobór metody zależny jest od rozmiaru uszkodzeń. Jeśli ubytek ciepła nie jest duży, wystarczą najprostsze metody. Gdy okna mają większe szpary, przyda się metalowa taśma uszczelniająca. Wykorzystuje się ją do zabezpieczania rozkręcanego skrzydła okiennego. Ta metoda jest równie skuteczna przy uszczelnianiu szpar między ramą a ościeżnicą.

Nieszczelność między ościeżnicą drewnianego okna a ścianą

A co zrobić z nieszczelnością drewnianego okna pomiędzy ościeżnicą a ścianą? Tu naprawa usterki może wymagać nieco więcej przygotowań. Tego rodzaju problemy występują w wyniku osiadania budynku. Czasami dochodzi to nich na skutek starzenia się ramy okiennej. Bywa, że efekt taki następuje wskutek nieprofesjonalnego montażu stolarki. Jednak i w tym przypadku da się uszczelnić takie okno. Nie jest to trudne. I z pewnością będzie skuteczne. Przygotowania do naprawy należy rozpocząć od usunięcia wszelkich nieczystości między ościeżnica a ścianą. Kurz, pył i inne zabrudzenia mogą bowiem wpłynąć na efekt naszych prac. Ideałem jest wydmuchanie pod dużym ciśnieniem wszelkiego brudu. Przydatny może być też odkurzacz. Warto od razu okleić ramę okienną. Oszczędzi nam to późniejszego czyszczenia. Powstałe szpary należy uszczelnić pianką montażową. Istotne jest przy tym, by dobrać ją odpowiednio do panującej temperatury. Inny jej rodzaj używa się latem, inny zaś zimą. Po całkowitym utwardzeniu się pianki pozostaje usunąć jej nadmiar. Nada się do tego zwykły nóż monterski. Niezbyt eleganckie ślady po naprawie należy dodatkowo zabezpieczyć. Można do tego użyć specjalnej taśmy. Idealnie nada się też gips, czy tynk. Później można pomalować ścianę, na której przeprowadzana była naprawa. Podobnie usuwa się problem szpar między ścianą a parapetem. Tak uszczelnione drewniane okno będzie skutecznie zabezpieczone przed utratą ciepła. Ważne jest, by od razu zabezpieczyć miejsce konserwacji. Odsłonięta pianka z czasem zacznie się wykruszać i tracić swoje izolacyjne właściwości.

Utrata ciepła przez szyby w drewnianych oknach

Utrata ciepła przez szyby w drewnianych oknach dotyczy większości ich modeli. Prawdą bowiem jest, że duża powierzchnia sprzyja wychłodzeniu. Tu nie ma metody doskonałej. Można jednak zminimalizować straty domowym sposobem. Jest nim powieszenie zasłon okiennych, które odizolują je od reszty pomieszczenia. Skuteczną metodą jest też montaż rolet okiennych. One także powstrzymają niekontrolowaną utratę ciepła. Nie jest to sposób idealny. Jednak w połączeniu z innymi sposobami uszczelniania okien drewnianych z pewnością przyniesie oczekiwane korzyści. Zimne powietrze nie będzie przenikało do pomieszczenia. Rolety, czy zasłony utworzą bowiem dość skuteczną izolację.

Uszczelnianie okien drewnianych a wentylacja w domu

Przy uszczelnianiu okien należy wziąć pod uwagę istotną rzecz. Chodzi tu o wentylację pomieszczeń. Należy bowiem pamiętać, by zachować odpowiedni przepływ świeżego powietrza. To nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne. Zwłaszcza w domach i mieszkaniach, gdzie używa się ogrzewania węglowego, gazowego, czy kominkowego. Odpowiednia wentylacja zabezpieczy przed parowaniem szyb i nadmierną wilgocią w pomieszczeniach. Uchroni też przed migrenowymi bólami głowy oraz poprawi samopoczucie. Stąd istotne jest, by nawet uszczelnione okna drewniane przepuszczały, choć odrobinę świeżego powietrza. Jeśli konserwacja okazała się zbyt skuteczna, należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń. To ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Polecamy inne nasze produkty: