Porady

Jak wyciszyć okna PCV?

kategoria_pcv

Jak wyciszyć okna PCV? To pytanie, które często zadają właściciele domów i mieszkań przy ruchliwych ulicach. Nic dziwnego. Każdy bowiem dąży do osiągnięcia maksimum komfortu. Zwłaszcza w strefie zamieszkania i odpoczynku. Tu bowiem liczymy na ciszę i spokój. Stąd wyciszenie okien plastikowych staje się priorytetem. Zwłaszcza w centralnych dzielnicach miast. Tam natężenie hałasu jest bardzo dokuczliwe. Zwłaszcza jeśli mieszkanie położone jest od strony ulicy, zakładów, czy choćby placu zabaw. Wyciszenie stolarki okiennej możliwe jest do przeprowadzenia na kilku etapach.

  • podczas budowy domu;
  • w trakcie remontu;
  • doraźnie i samodzielnie.

Wyciszenie okien PCV na etapie budowy domu

Wyciszenie okien plastikowych na etapie budowy jest najprostsze. Nie wymaga od nas prac związanych z konserwacją. Tu bowiem warto od razu zainwestować w stolarkę, która wytłumia dźwięki z zewnątrz. Sekretem są plastikowe okna o dużym współczynniku dźwiękoszczelności. W głównej mierze zależy to od:

  • akustyki szyb w oknach PCV — najczęściej spotykany zakres tłumienia to 30-50 dB.;
  • konstrukcji skrzydła okiennego — znaczenie ma ilość, grubość oraz odstęp między szybami;
  • wypełnienia przestrzeni między szybami wytłumiającym dźwięki gazem szlachetnym;
  • zespolenie szyb — łączenie kilku ich warstw skutecznie wygłusza dźwięki z zewnątrz.

Producenci okien PCV już od dłuższego czasu dostosowują je do potrzeb Klientów. Stąd w ich ofertach obecne są też modele dźwiękochłonne. Podczas wyboru odpowiedniej stolarki warto od razu określić jej parametry, na których nam zależy. Ma to wpływ na nieco wyższy ich koszt. Jednak spokój i cisza w miejscu zamieszkania nie ma swojej ceny. Ponadto montaż wyciszonych okien PCV jest metodą najskuteczniejszą. Pozwoli na długo zapomnieć o hałasie dochodzącym z ulicy.

Wyciszenie okien plastikowych podczas remontu

Remont mieszkania, czy domu, jest dogodną okazją na wyciszenie okien PCV. To idealny czas na wymianę stolarki. W takim przypadku operację należy traktować jak podczas budowy domu. Zamawiając nowe okna PCV, warto od razu zadbać, by były one jak najbardziej dźwiękoszczelne. Dużo zależy tu od samych szyb. To one bowiem w największym stopniu przenoszą drgania. Istotnym dla wyciszenia okien plastikowych jest czynnik Rw. To właśnie on wskazuje na stopień ich dźwiękochłonności. Im wyższy wskaźnik, tym ciszej będzie w pomieszczeniu. A jak wyciszyć okna plastikowe, gdy nie nosimy się z zamiarem ich wymiany? Podczas remontu dobrze jest zrobić przegląd stolarki. Zwłaszcza na styku ościeżnicy i ściany. Tam bowiem najczęściej dochodzi do niewielkich nieszczelności. Sprzyja to nie tylko zbędnemu hałasowi z zewnątrz. W miejscach takich często dochodzi do utraty ciepła. W przypadku wykrycia pęknięć i nieszczelności należy je naprawić. Tyczy się to zarówno łączenia ościeżnicy, jak i parapetu. Niedokładny montaż okien może być powodem zbędnego hałasu. W takim przypadku doskonale sprawdzi się pianka montażową lub silikon. Dobór sposobu naprawy jest bowiem zależny od stopnia nieszczelności. W obu przypadkach należy wybrać odpowiedni rodzaj uszczelniacza. Chodzi o to, by nie uszkodzić plastikowych profili wyciszanych okien. Wykonanie tych czynności podczas remontu pozwoli na eleganckie zamaskowanie przeprowadzonych prac.

Jak wyciszyć okna plastikowe domowym sposobem?

Jak wyciszyć okna plastikowe, jeśli nie planujemy remontu? Choć nie jest to rozwiązanie idealne, to i tu można nieco zmniejszyć natężenie hałasu. Przemawia za tym prostota rozwiązań. Z pozoru niektóre mogą wydawać się banalne. Jednak po ich zastosowaniu sami odczujecie poprawę w zakresie domowej ciszy. Warto zatem spróbować.

W największej mierze za wyciszenie okien PCV odpowiadają szyby. Jednak jest kilka innych elementów stolarki, które mają wpływ na poziom hałasu w domu. Są to:

  • profile stolarki;
  • okucia okien;
  • ościeżnice.

Użytkownik najmniejszy wpływ ma na system profili okiennych. Są to bowiem elementy stałe, których nie da się zmienić w trakcie eksploatacji okien. Istotne jest zatem, by dołożyć wszelkich starań do pozostałych czynników. Mogą one w mniejszym lub większym stopniu wyciszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz. Warto zrobić szybki przegląd okuć okiennych. Należytą uwagę trzeba przyłożyć do prawidłowego mocowania klamek, zawiasów i blokad w oknach. Każdy luz sprawia, że dochodzące z zewnątrz dźwięki osiągają wyższy niż konieczny poziom natężenia. Sama regulacja nie jest jednak trudna. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia początkującego majsterkowicza. Prosta regulacja może przynieść nieoczekiwane profity. Podobnie jest z regulacją ościeżnic i skrzydeł okiennych. Ich dopasowanie ma niebagatelne znaczenie dla wewnętrznego spokoju i ciszy. Efekt prac ma też inne znaczenie. Przez niedopasowaną stolarkę z pomieszczenia ucieka też ciepło. Ma to duże znaczenie zimą. Rosnące koszty ogrzewania nie muszą być jednak tak dotkliwe. Regulując okucia i ościeżnice okien plastikowych osiągamy zatem podwójny cel.

Jak skutecznie wyciszyć okna PCV?

Jak skutecznie wyciszyć okna PCV metodą nieinwazyjną? Tu pole manewru jest mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic z tym zrobić. Najprostszym tu sposobem jest kontrola lub wymiana nawiewników. To niewielkie elementy stolarki, które mają duży udział w wentylacji pomieszczeń. Można je regulować. Ich przysłonięcie skutecznie ogranicza poziom hałasu dochodzący z zewnątrz. Warto też zainwestować w nawiewniki EHA. Działają one automatycznie. Wpuszczają do pomieszczenia świeże powietrze, gdy poziom wilgotności przekroczy określoną wartość. Nawiewniki EHA są przy tym dźwiękoszczelne. Wytłumienie dźwięków osiąga za ich pomocą wartość 35 dB. Koszt ich zakupu nie jest wysoki. Na pewno warto zainwestować w ten rodzaj wyciszenia okien PCV. W połączeniu z innymi można uzyskać spektakularny sukces w walce z hałasem. Innymi sposobami są:

  • montaż rolet zewnętrznych lub okiennic;
  • wyposażenie okien PCV w rolety wewnętrzne;
  • udekorowanie pomieszczenia zasłonami.

Powyższe metody mogą wydawać się banalne. Z pewnością jednak mają wpływ na poziom wyciszenia plastikowych okien. Zastosowanie ich z innymi skutecznie wytłumia dochodzące z zewnątrz dźwięki. Zewnętrzne rolety i okiennice tworzą skuteczną barierę dźwiękochłonną. Zastosowanie tego sposobu przynosi zauważalną różnicę. Podobnie jest z roletami wewnątrz pomieszczeń. Choć w mniejszym stopniu, także i one wyciszają okna plastikowe. Każda bariera na drodze dźwięku wytłumia go. Tak też jest i w tym przypadku. Pomocne może być też powieszenie grubych zasłon. To skuteczna metoda na ograniczenie dźwięków dochodzących z zewnątrz. Między oknem za powierzchnia zasłon tworzy się bowiem bańka akustyczna. Grube kotary skutecznie ograniczą poziom hałasu. Nie jest tajemnicą, że najlepszy efekt przyniesie zastosowanie kilku wymienionych sposobów. Wszystko jednak zależy od oczekiwań użytkowników pomieszczeń. Na pewno jednak nie są oni skazani na ciągły hałas dochodzący z zewnątrz.

Polecamy inne nasze produkty: