Montaż

Czy można samodzielnie skrócić drzwi?

Czy można samodzielnie skrócić drzwi?

Nie zawsze wszystko pasuje idealnie. Tak bywa również z drzwiami. Jeśli zakupiłeś zbyt duże drzwi wewnętrzne, zobacz czy możesz rozwiązać ten problem samodzielnie.

Czy można skracać drzwi?

Odpowiedź brzmi – tak, ale nie warto brać się za to z marszu. Zanim chwycisz za pilarkę tarczową, sięgnij po warunki gwarancji. Wielu producentów drzwi narzuca bowiem ograniczenia w możliwościach modyfikacji długości skrzydła, pod rygorem utraty gwarancji. Przykładowo, producent może dopuszczać skrócenie drzwi nie więcej jak o 5 centymetrów. Niektóre modele drzwi wewnętrznych nie podlegają możliwości skrócenia ze względu na ich konstrukcję. Mowa tutaj zwłaszcza o drzwiach ramiakowych, w przypadku których konieczne będzie zamówienie modelu o zmodyfikowanej konstrukcji dolnej belki. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do skrócenia drzwi i czujemy się na siłach dokonać tego samodzielnie, zobaczmy w jaki sposób to zrobić.

Jak skrócić drzwi?

Samodzielne skracanie drzwi to proces kilkuetapowy:

  • pomiary – to pierwsza i bardzo ważna czynność. Szerokość skrzydła drzwiowego należy porównać do szerokości światła ościeżnicy, a następnie przystąpić do pomiaru wysokości w jej obrębie. Wyniki pomiarów najlepiej zapisywać na kartce. Nie zapominajmy przy tym, aby wziąć pod uwagę wysokość dywanu, co zapewni nam późniejsze płynne otwieranie drzwi, a tym samym lepszą wygodę ich użytkowania;
  • przygotowanie miejsca – warto przygotować stół, na którym będziemy mogli położyć drzwi wewnętrzne w poziomie. Do oznaczenia miejsca cięcia na powierzchni drzwi może przydać się taśma. Oczywiście nieodzowne przy samodzielnym skracaniu drzwi jest posiadanie pilarki tarczowej;
  • cięcie – odmierzamy ustaloną wysokość od górnego wymiaru skrzydła we wrębie, czyli wcięciu w drzwiach, które umożliwia ich przyleganie do ościeżnicy. Zaznaczoną wysokość pomniejszamy o 13 milimetrów, dzięki czemu uzyskamy „luz” niezbędny do swobodnego zamykania drzwi. Na linii cięcia przyklejamy taśmę i przystępujemy do cięcia. Po przycięciu pozostaje jedynie odkleić taśmę i zamontować drzwi.

Skracanie drzwi na własną rękę wcale nie musi być skomplikowaną czynnością. Wystarczą odpowiednie pomiary i umiejętność posługiwania się pilarką, aby móc czerpać satysfakcję z samodzielnego rozwiązania problemu.