Regularna pielęgnacja okien drewnianych to gwarancja utrzymania ich w dobrym stanie przez wiele lat. Co jednak składa się na wspomnianą pielęgnację i jak jej dokonywać?
Mycie okien drewnianych
Systematyczne mycie to pierwsze, co przychodzi na myśl, jeśli sprawa dotyczy dbałości o okna – nie tylko drewniane. Niewątpliwie, okna drewniane powinny być czyszczone przynajmniej trzy razy do roku. W jaki sposób? Pielęgnację ramy okiennej trzeba rozpocząć od dokładnego przetarcia jej z kurzu. Następnie, za pomocą gąbki lub niepylącej ściereczki z mikrofibry należy rozprowadzić środek czyszczący. Jeśli pokusimy się o zakup preparatów sklepowych, warto wybrać takie, które nie zawierają w swoim składzie amoniaku, acetonu ani alkoholu, gdyż substancje te mogą zniszczyć lakier. Z kolei jeżeli chcemy skorzystać z domowych sposobów, wystarczy woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Mycie okien warto zakończyć nałożeniem na ramy specjalnej pasty lub mleczka do pielęgnacji drewna.
Przegląd i naprawy
Samo czyszczenie okien drewnianych w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się niewystarczające. Dlatego też, przynajmniej raz w roku zaleca się przeprowadzenie ich przeglądu. Najlepszą porą na przegląd jest wiosna, gdyż zimowe warunki sprzyjają powstawaniu uszkodzeń. Warto sprawdzić czy na ramie okiennej nie pojawiły się zadrapania. W razie potrzeby, uszkodzoną powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym i nałożyć powłokę malarską. Przeglądu wymagają także uszczelki. W przypadku pęknięć lub utraty elastyczności, należy pomyśleć o ich wymianie. Ostatnim elementem, który warto sprawdzić podczas przeglądu, są okucia. Czasem wymagają one konserwacji w postaci nasmarowania wazeliną bądź specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami.
Dbałość o drewniane okna popłaca ich estetycznym wyglądem i dobrym stanem technicznym. Pamiętajmy, że bardziej skomplikowane czynności, podejmowane w ramach naprawy lub konserwacji okien, zawsze możemy zlecić firmom, które specjalizują się w tego typu usługach.