Drzwi zewnętrze, to element domu, który wita nas i naszych gości. Na to, że nasze drzwi są odpowiednio dobrane składa się wiele czynników, od estetyki, po jakże ważną i istotną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Stolarka drzwiowa ma bardzo duży wpływ na wygląd całego domu, powinna współgrać z elewacją, ale nie zapomnijmy, że jest również początkiem naszego wnętrza. Na jaki rodzaj drzwi powinniśmy się zdecydować?
Przy wyborze drzwi wejściowych, czy to domu czy mieszkania, kierujemy się zazwyczaj paroma czynnikami. Jednym z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę jest rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane drzwi zewnętrzne.
Drzwi zewnętrzne drewniane
Drzwi zewnętrzne drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością, dzięki dobrej izolacyjności akustycznej i termicznej. Produkowane są różnego gatunku drewna zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Ich wadą jest wrażliwość na zmienne warunki pogodowe. Zmiany wilgotności powietrza mogą z czasem powodować odkształcenia, dlatego tak ważna w przypadku drzwi drewnianych jest ich impregnacja i zabiegi pielęgnacyjne. Ościeżnica może być z litego drewna, drewna klejonego trójwarstwowo lub stalowa. Wypełnienie drzwi pomiędzy płytami (płyty zwykłe drewniane) to pianka poliuretanowa , styropian lub płyta drewnopochodna. Stanowi to również ocieplenie drzwi. Po wypolerowaniu drzwi zewnętrzne drewniane są najczęściej impregnowane i lakierowane. Mogą być również oklejone drewnianym fornirem lub winylem.
Drzwi zewnętrzne stalowe
Drzwi zewnętrzne stalowe wykonane są ze stali ocynkowanej. Często wykończone są folią PVC lub specjalną okleiną z płyt HDF lub MDF, która doskonale imituje drewno. Wypełnienie tym samym izolacja drzwi to pianka, wełna mineralna lub styropian. Dzięki swojej konstrukcji stanowią doskonałe zabezpieczenie przed nieproszonym gościem. Są dość ciężkie, choć często ich waga uzależniona jest od klasy odporności na włamanie.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe
Drzwi zewnętrzne aluminiowe wykonane są z wielokomorowych profili. Mogą być one ocieplane za pomocą pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, styropianu lub poliamidu. Mają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Drzwi zewnętrzne aluminiowe cechują się dużą sztywnością, niestety nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykończenie powierzchni skrzydła i ościeżnic wygląda bardzo estetycznie, malowane są proszkowo lub wykończone okleiną imitującą inny rodzaj materiału.
Drzwi zewnętrzne z PVC
Drzwi zewnętrzne z PVC wykonane są z profili wzmacnianych rdzeniem z ocynkowanej stalowej blachy lub aluminium. Wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną. Wnętrze wypełnione jest gładkimi lub wytłaczanymi płytami połączonymi warstwą pianki poliuretanowej, która stanowi warstwę ocieplającą. Warstwa wierzchnia drzwi z PVC to specjalna okleina. Taka stolarka drzwiowa jest tania, lekka, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Wadą jest brak możliwości naprawy w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia.
Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego
Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego to połączenie elementów, jakie mają w sobie drzwi drewniane i drzwi z PVC. Cechują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i dźwiękową Wypełnione są pianką poliuretanową, która doskonale utrzymuje ciepło. Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Choć wyglądają jak drewno, nie wymagają regularnej konserwacji. Ich jedyną wadą jest wysoka cena.
Drzwi zewnętrzne zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z okuciami, ościeżnicą, zamkami, uszczelkami, progiem czy klamką. Warto jednak zastanowić się czy nie dokupić od razu paru elementów, które zabezpieczą dodatkowo nasze wnętrze. Może to być np. odbojnik.