Porady

Jak wyregulować okno PCV?

Jak wyregulować okno PCV?

Po co regulować okno?

Okna plastikowe zdobyły sobie w Polsce ogromną popularność. Dzieje się tak za sprawą ich nowoczesnej budowy. Wykonane z profili PCV charakteryzują się wysoką szczelnością. Doskonale też wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Wyposażone w systemy wentylacyjne są wygodne o każdej porze roku. Jednak z upływem czasu pojawiają się w nich nieszczelności. Wynika to z codziennej eksploatacji. Większe skrzydła mają tendencję do opuszczania się. Nawet niewielka zmiana pozycji plastikowego okna skutkować może pojawieniem się nieszczelności. Najbardziej dokuczliwe staje się to zimą. Także podczas porywistych wiatrów można poczuć przy nich ruch powietrza. To duża utrata ciepła. Szczególnie uciążliwa staje się, gdy ogrzewamy dom na własną rękę. Także przy ogrzewaniu miejskim naraża nas to na większy rachunek za ogrzewanie. Warto zatem co jakiś czas wyregulować okno plastikowe. Oszczędzi nam to niepotrzebnych kosztów. Zwłaszcza że są one coraz wyższe.

Co jest potrzebne do regulacji okien?

Regulacja okien PCV nie jest skomplikowana. Poradzi sobie z nią nawet początkujący majsterkowicz. Nie wymaga też specjalistycznego osprzętu. Do samodzielnej regulacji okien wystarczą podstawowe narzędzia. Co zatem przyda się do konserwacji okien PCV?

  • klucz imbusowy 4 mm;
  • wkrętak krzyżakowy 4 mm;
  • klucz płaski 10 mm;
  • wkrętak, tzw. torx przypominający gwiazdkę, o średnicy 3,27 mm.

Przy bardziej skomplikowanych systemach stolarki PCV mogą być konieczne jeszcze inne narzędzia. Jednak do regulacji standardowych okien wystarczą wyżej wymienione. Jeśli nie posiadamy ich w domu, bez problemu zakupimy je w sklepie dla majsterkowiczów. Są tanie. Ich cena to zaledwie ułamek tego, co zapłacimy za ogrzewanie przy nieszczelnych oknach. Może warto się zainteresować nasza oferta na okna aluminiowe.

Jak wyregulować okno PCV, by nie wiało?

Regulacja okna PCV nie jest skomplikowana. Ich producenci przewidzieli bowiem konieczność okresowego serwisu. W związku z tym okucia często mają nawet stosowne oznaczenia. Wskazują one, w jakiej płaszczyźnie można je przesuwać. Regulacji okien można dokonywać na kilka sposobów.

  • zmiana docisku skrzydła do ościeżnicy okna;
  • regulacja położenia i wysokości skrzydła okiennego;
  • regulacja górnych zawiasów.

Jak zatem wyregulować okna PCV? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Regulacja okna — zmiana docisku skrzydła do ościeżnicy

Zmiana docisku skrzydła do ościeżnicy jest częstym sposobem regulacji okna. Wynika ona z eksploatacji, wskutek czego uszczelki tracą swoją sprężystość. Stojąc przy oknie, można odczuć gwałtowny powiew wiatru. W zależności od rodzaju okna regulację taką można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korekta ustawień rolek ryglujących. Umiejscowione są ona na boku i dole skrzydła okiennego. W drugim przypadku regulacji dokonuje się przez odpowiednie ustawienie okuć umiejscowionych na ościeżnicy. Nieznacznie zmieniając ich położenie, uzyskamy większy docisk skrzydła okiennego do ramy. W skrajnych przypadkach może okazać się konieczne uszczelnienie okna.

Regulacja położenia i wysokości skrzydła okiennego

regulację okna stosuje się nie tylko w sytuacji jego rozszczelnienia. Czasami zdarza się bowiem, iż skrzydło wyraźnie się opuszcza. Prowadzi to do trudności z jego zamykaniem. Regulację taką dokonuje się na zawiasach okna. W pierwszej kolejności należy zdjąć z nich osłonki zabezpieczające. Następnie należy poddać korekcie pozycję skrzydła okiennego za pomocą śrub widocznych przy zawiasach. Należy pamiętać, że w oknach uchylnych zawiasy występują także na dolnej części ościeżnicy. Konieczna może okazać się także regulacja siły docisku skrzydła. Dokonuje się ją w zawiasie, przy zamkniętym oknie.

Regulacja okien PCV na górnych zawiasach

Regulacja górnego zawiasu pozwala ustawić skrzydło okna idealnie w świetle ramy okiennej. Koryguje się w ten sposób jego ustawienie po przekątnej. Dokonuje się jej po ustawieniu dolnych zawiasów. Tu także można dokonać regulacji docisku okna do ramy. W ten sposób dolega ono idealnie na całej płaszczyźnie do ościeżnicy. Należy przy tym zwrócić uwagę na stan uszczelek. Jeśli są pokruszone lub nienaturalnie odkształcone może być konieczna ich wymiana.

Polecamy: